Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Cło z Chin - jak to wygląda w praktyce?

Cło z Chin - jak to wygląda w praktyce?

Data dodania:
2022-08-02 08:48:20

Importowanie towarów z Chin to zjawisko rozpowszechnione na bardzo szeroką skalę. Nie powinno to nikogo dziwić, gdyż na terenie Chin można znaleźć wiele tanich produktów, które odznaczają się wysoką jakością wykonania. Na samym początku warto jednak znaleźć sprawdzonego dostawcę. Nie obejdzie się też bez nawiązania współpracy z pośrednikiem i sprawdzenia aktualnego cła na sprowadzane towary z Chin.

Cło z Chin - co trzeba wiedzieć?

 

Cło to nic innego, jak dodatkowa opłata, którą importer ponosi przy sprowadzaniu zamówionych artykułów do Polski. Dzięki temu zwiększa się budżet państwa. Ważną informacją dla wszystkich zainteresowanych osób jest jednak to, że stawki celne bardzo się od siebie różnią. Niekiedy mogą wynosić 0%, a innym razem nawet kilkanaście/kilkadziesiąt procent. Wszystko można sobie sprawdzić przy pomocy dwóch przydatnych systemów:

  • ISZTAR - poza aktualnymi stawkami celnymi zawiera w sobie informacje na temat podatku VAT i wymaganych akcyz,

  • TARIC - obejmuje swoim zasięgiem wszelkie ustalenia prawne państw członkowskich UE.

Przedsiębiorcy przy imporcie towarów z Chin muszą zachować wzmożoną czujność, aby nie narazić się na niepotrzebne kłopoty. Warto również sprawdzić aktualne restrykcje oraz niezbędne dokumenty i oznaczenia.

Cło antydumpingowe - co to właściwie jest?

Kolejne pojęcie, które jest ważne z punktu widzenia importera to tzw. cło antydumpingowe. W tym przypadku mówi się o opłatach nakładanych na towary sprowadzane, których cena jest zdecydowanie niższa od tej obowiązującej na rodzimym rynku (np. kiedy ceny w Chinach są dużo niższe niż w Polsce). Dzięki temu państwo chroni własny rynek i minimalizuje różnice pomiędzy ceną dumpingową a standardową. 

Opłata antydumpingowa jest nakładana na 5 lat z opcją przedłużenia i w przypadku stali (niektórych produktów) waha się w granicach od 50,3 do 66,4%. Cło na stal z Chin nakładane jest na felgi stalowe przeznaczone do opon, które będą wykorzystywane w ciągnikach drogowych, pojazdach silnikowych specjalnego przeznaczenia (np. w wozach strażackich), pojazdach silnikowych służących do przewozu osób oraz przyczepach i naczepach. Antydumpingowe cło na stal nie obejmuje natomiast felg do quadów drogowych, piast kół w kształcie gwiazdy, felg do pojazdów silnikowych służących do przemieszczania się poza drogami publicznymi oraz felg do przyczep kempingowych i przyczep samochodów osobowych, których średnica obręczy nie jest większa niż 16 cali. Trzeba to sobie bardzo precyzyjnie sprawdzić i na tej podstawie rzetelnie przygotować się do importu z Chin. 

Aktualności


2023-01-20 14:47:51

Każdy domownik powinien wykonać odpowiednie czynności, aby ochronić drzwi wewnętrzne przed szkodliwym działaniem wilgoci. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym można się ustrzec przed zawilgoceniem drzwi wewnętrznych. Wilg...

Więcej

2023-01-19 09:55:33

Suplementy diety stanowią uzupełnienie codziennej diety. Zazwyczaj są to skoncentrowane witaminy lub składniki mineralne. Według przepisów muszą zostać odpowiednio oznaczone, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd. 

Kiedy warto przyjmow

...

Więcej

2022-12-13 13:40:35

Pierwsze skojarzenie, jakie większość z nas ma z fajerwerkami to bez wątpienia noc sylwestrowa. Jednak coraz częściej stają się one także atrakcją podczas rozmaitych uroczystości, np. wesel. Na takie okazje wybieramy materiały pirotechniczn...

Więcej