Do czego używane są paski zębate?

2021-12-15 14:33:14

Praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu wykorzystywane są paski zębate. To akcesoria, które mają za zadanie przenosić napęd razem z przekładniami. Przekładnie pasowe, których jednym z elementów są paski zębate, przystosowane są do pracy przy wysokich prędkościach, które osiągają często 80 m/s. Pasy zębate mają charakterystyczny wygląd – posiadają grube i nisko osadzone zęby, zazębiające się z kołami. To połączenie zapewnia stałość przełożenia oraz zmniejsza obciążenie wała oraz łożysk.

Jak zbudowane są paski zębate?

Budowa paska zębatego ma uzębienie zlokalizowane po jednej lub po obu stronach. W tym drugim przypadku możliwa jest współpraca miedzy większą liczbą kół. Najczęściej wykonywane są z gumy syntetycznej, ponieważ jest ona odporna na niekorzystne działanie chemicznych substancji. Pas posiada także elementy nośne, czyli linki stalowe lub poliamidowe. Zostają one wtopione w gumę. Dzięki temu są one nierozciągliwe, ale elastyczne oraz bardzo wytrzymałe i odporne na zniszczenia.


Najczęściej wybierane są zdecydowanie paski zębate jednostronne. Oprócz nich na rynku znajdziemy pasy zębate dwustronne symetryczne, a także dwustronne naprzemianległe. Każde z nich mogą mieć także różne uzębienie, np. okrągłe, trapezowe (używane w silnikach spalinowych), ewolwentowe lub podwójne.

Poznaj zastosowanie pasków zębatych


Pasy zębate używane są w wielu różnych dziedzinach przemysłu, np. jako element napędowy urządzeń. Znajdziemy je także w wentylatorach, wiertarkach, prasach, a nawet napędach przenośników taśmowych oraz rolkowych. Wspólnie z kołami zębatymi paski zębate tworzą zespół przekładni, który jest bardzo ważnym elementem budowy maszyn. Warto zadbać o dobór prawidłowych elementów, które zapewnią wysoką precyzję pracy urządzeń.

Zajrzyj do sklepu internetowego EBMiA.pl, gdzie znajdziesz bogaty wybór pasków zębatych a także regulatory temperatury i zawiasy.


Najnowsze artykuły