Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Do czego używane są paski zębate?

Do czego używane są paski zębate?

Data dodania:
2021-12-15 14:33:14

Praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu wykorzystywane są paski zębate. To akcesoria, które mają za zadanie przenosić napęd razem z przekładniami. Przekładnie pasowe, których jednym z elementów są paski zębate, przystosowane są do pracy przy wysokich prędkościach, które osiągają często 80 m/s. Pasy zębate mają charakterystyczny wygląd – posiadają grube i nisko osadzone zęby, zazębiające się z kołami. To połączenie zapewnia stałość przełożenia oraz zmniejsza obciążenie wała oraz łożysk.

Jak zbudowane są paski zębate?

Budowa paska zębatego ma uzębienie zlokalizowane po jednej lub po obu stronach. W tym drugim przypadku możliwa jest współpraca miedzy większą liczbą kół. Najczęściej wykonywane są z gumy syntetycznej, ponieważ jest ona odporna na niekorzystne działanie chemicznych substancji. Pas posiada także elementy nośne, czyli linki stalowe lub poliamidowe. Zostają one wtopione w gumę. Dzięki temu są one nierozciągliwe, ale elastyczne oraz bardzo wytrzymałe i odporne na zniszczenia.


Najczęściej wybierane są zdecydowanie paski zębate jednostronne. Oprócz nich na rynku znajdziemy pasy zębate dwustronne symetryczne, a także dwustronne naprzemianległe. Każde z nich mogą mieć także różne uzębienie, np. okrągłe, trapezowe (używane w silnikach spalinowych), ewolwentowe lub podwójne.

Poznaj zastosowanie pasków zębatych


Pasy zębate używane są w wielu różnych dziedzinach przemysłu, np. jako element napędowy urządzeń. Znajdziemy je także w wentylatorach, wiertarkach, prasach, a nawet napędach przenośników taśmowych oraz rolkowych. Wspólnie z kołami zębatymi paski zębate tworzą zespół przekładni, który jest bardzo ważnym elementem budowy maszyn. Warto zadbać o dobór prawidłowych elementów, które zapewnią wysoką precyzję pracy urządzeń.

Zajrzyj do sklepu internetowego EBMiA.pl, gdzie znajdziesz bogaty wybór pasków zębatych a także regulatory temperatury i zawiasy.

Słowa kluczowe


Aktualności


2023-04-24 11:55:17

Chcesz zaoszczędzić na kosztach wynajmu biura, a jednocześnie prowadzić profesjonalny biznes? Wirtualne biuro to idealne rozwiązanie dla firm, które chcą zyskać zaufanie klientów i partnerów biznesowych, nie ponosząc kosztów związanych z wy...

Więcej

2023-03-10 14:04:55

Miarą popularności konta na Instagramie jest liczba followersów. Nie może zatem dziwić fakt, że do osiągnięcia sukcesu nie wystarczą dobrze dobrane treści. Oprócz wzbudzania zainteresowania, materiały muszą być dostosowane do zasad optymali...

Więcej

2023-01-20 14:47:51

Każdy domownik powinien wykonać odpowiednie czynności, aby ochronić drzwi wewnętrzne przed szkodliwym działaniem wilgoci. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym można się ustrzec przed zawilgoceniem drzwi wewnętrznych. Wilg...

Więcej