Tu jesteś > Strona Główna > Artykuły > Suplementy diety - czym się charakteryzują i kiedy warto je stosować?

Suplementy diety - czym się charakteryzują i kiedy warto je stosować?

Data dodania:
2023-01-19 09:55:33

Suplementy diety stanowią uzupełnienie codziennej diety. Zazwyczaj są to skoncentrowane witaminy lub składniki mineralne. Według przepisów muszą zostać odpowiednio oznaczone, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd. 

Kiedy warto przyjmować suplementy diety?

Dbanie o zdrowie i zbilansowaną dietę nie zawsze jest możliwe. Duży wpływ na wybór spożywanych produktów ma tryb pracy, warunki zdrowotne czy kondycja fizyczna. W wielu przypadkach również osoby po przebytych chorobach nie mogą wrócić do zbilansowanej diety. W tych przypadkach pomóc może regularne przyjmowanie suplementów diety. Ważne jednak, aby każda decyzja o ich wyborze była poprzedzona konsultacjami z lekarzem lub dietetykiem. 

Różnice pomiędzy suplementami a lekami 

Wciąż wiele osób nie odróżnia suplementów diety od lekarstw. Pomimo że oba produkty można kupić w aptece, suplementy, zgodnie z definicją są produktami spożywczymi będącymi uzupełnieniem diety. Warto zaznaczyć, że nie są produktami leczniczymi, wobec tego nie mają działania farmakologicznego. 

Zgodnie z ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia suplementy należą do grupy żywności. Definicja leków została ujęta w ustawie z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, gdzie uwzględniono ich rolę, którą jest zabieganie lub leczenie chorób. W tekście znajduje się również ważne zastrzeżenie, że suplementy nie mogą być reklamowane hasłami takimi jak "zmniejsza ból". Ma to na celu zapobieganie wprowadzaniu w błąd konsumentów. W przypadku suplementów producenci nie są zobowiązani do prowadzenia badań klinicznych. W przypadku leków pojawia się taki obowiązek. 

Oznakowania suplementów na rynku 

Produkcja kapsułek wraz z ich oznaczaniem powinna być dostosowana do obowiązujących procedur. Producent oraz dystrybutor mają obowiązek zapewnić konsumenta o tym, że dane substancje są bezpieczne. Przepisy dotyczące składu i oznakowania są uwzględnione w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 r. w sprawie składu i oznakowania suplementów diety. Na opakowaniach powinny znajdować się oznaczenia takie jak:

  1. 1. Oznaczenie bezpośrednio wskazujące na daną grupę, a więc określenie "suplement diety". 
  2. 2. Kategoria substancji odżywczych. 
  3. 3. Zalecane spożycie. 
  4. 4. Ostrzeżenie o nieprzekraczaniu zalecanej porcji. 
  5. 5. Informacja, że suplementy nie mogą zastępować leków oraz że powinny być przechowywane w miejscach niedostępnych dla dzieci. 

Każdy producent suplementów zobowiązany jest to używania odpowiednich oznaczeń. Produkcja tabletek jest uwarunkowana przez szereg wymagań obowiązujących w Unii Europejskiej. Warto pamiętać, że suplementy to jedynie uzupełnienie diety i nie zastąpią leków. Co więcej, muszą być odpowiednio oznaczone. 

Aktualności


2023-03-10 14:04:55

Miarą popularności konta na Instagramie jest liczba followersów. Nie może zatem dziwić fakt, że do osiągnięcia sukcesu nie wystarczą dobrze dobrane treści. Oprócz wzbudzania zainteresowania, materiały muszą być dostosowane do zasad optymali...

Więcej

2023-01-20 14:47:51

Każdy domownik powinien wykonać odpowiednie czynności, aby ochronić drzwi wewnętrzne przed szkodliwym działaniem wilgoci. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby, dzięki którym można się ustrzec przed zawilgoceniem drzwi wewnętrznych. Wilg...

Więcej

2023-01-19 09:55:33

Suplementy diety stanowią uzupełnienie codziennej diety. Zazwyczaj są to skoncentrowane witaminy lub składniki mineralne. Według przepisów muszą zostać odpowiednio oznaczone, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd. 

Kiedy warto przyjmow

...

Więcej