Suplementy diety - czym się charakteryzują i kiedy warto je stosować?

2023-01-19 09:55:33

Suplementy diety stanowią uzupełnienie codziennej diety. Zazwyczaj są to skoncentrowane witaminy lub składniki mineralne. Według przepisów muszą zostać odpowiednio oznaczone, aby nie wprowadzać konsumentów w błąd. 

Kiedy warto przyjmować suplementy diety?

Dbanie o zdrowie i zbilansowaną dietę nie zawsze jest możliwe. Duży wpływ na wybór spożywanych produktów ma tryb pracy, warunki zdrowotne czy kondycja fizyczna. W wielu przypadkach również osoby po przebytych chorobach nie mogą wrócić do zbilansowanej diety. W tych przypadkach pomóc może regularne przyjmowanie suplementów diety. Ważne jednak, aby każda decyzja o ich wyborze była poprzedzona konsultacjami z lekarzem lub dietetykiem. 

Różnice pomiędzy suplementami a lekami 

Wciąż wiele osób nie odróżnia suplementów diety od lekarstw. Pomimo że oba produkty można kupić w aptece, suplementy, zgodnie z definicją są produktami spożywczymi będącymi uzupełnieniem diety. Warto zaznaczyć, że nie są produktami leczniczymi, wobec tego nie mają działania farmakologicznego. 

Zgodnie z ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia suplementy należą do grupy żywności. Definicja leków została ujęta w ustawie z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, gdzie uwzględniono ich rolę, którą jest zabieganie lub leczenie chorób. W tekście znajduje się również ważne zastrzeżenie, że suplementy nie mogą być reklamowane hasłami takimi jak "zmniejsza ból". Ma to na celu zapobieganie wprowadzaniu w błąd konsumentów. W przypadku suplementów producenci nie są zobowiązani do prowadzenia badań klinicznych. W przypadku leków pojawia się taki obowiązek. 

Oznakowania suplementów na rynku 

Produkcja kapsułek wraz z ich oznaczaniem powinna być dostosowana do obowiązujących procedur. Producent oraz dystrybutor mają obowiązek zapewnić konsumenta o tym, że dane substancje są bezpieczne. Przepisy dotyczące składu i oznakowania są uwzględnione w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 9 października 2007 r. w sprawie składu i oznakowania suplementów diety. Na opakowaniach powinny znajdować się oznaczenia takie jak:

  1. 1. Oznaczenie bezpośrednio wskazujące na daną grupę, a więc określenie "suplement diety". 
  2. 2. Kategoria substancji odżywczych. 
  3. 3. Zalecane spożycie. 
  4. 4. Ostrzeżenie o nieprzekraczaniu zalecanej porcji. 
  5. 5. Informacja, że suplementy nie mogą zastępować leków oraz że powinny być przechowywane w miejscach niedostępnych dla dzieci. 

Każdy producent suplementów zobowiązany jest to używania odpowiednich oznaczeń. Produkcja tabletek jest uwarunkowana przez szereg wymagań obowiązujących w Unii Europejskiej. Warto pamiętać, że suplementy to jedynie uzupełnienie diety i nie zastąpią leków. Co więcej, muszą być odpowiednio oznaczone. 


Najnowsze artykuły